بهترین عکس ها

شنبه 24 اسفند 1387

روش مقابله با نگرانی‌ها

نویسنده:   

HTML clipboard

برخی اوقات استرس منجر به پیامـدهای تـهدیـدكنـنده سلامتی می‌گردد اما حقیقت بیرحم این می‌باشد كـه در دنیای رقابت‌آمیز امروزه استرس به یك امـر اجتـناب‌ناپذیر بـدل شـده اسـت.

HTML clipboard

یـك پـژوهـش بین‌المللی در رابـطه با نـگرانـی و دلـواپسـی‌های مردم نـشان داده است كـه 40 درصد اوقات نگرانی ما در مورد مسائلی است كه هیچـگاه بـه وقـوع نخواهد پیوست و 30 درصد نـگرانی‌های مــا در مورد مسائلی می‌باشد كه به پایان رسیده‌اند و درگذشته روی داده‌اند. 12 درصد نگرانی‌های بـی‌مورد در رابطه با سـلامـتی است و 10 درصد نگرانی‌های متفرقه. تـنـهـا 8 درصد باقیمانده از نگرانی‌های ما بجا و توجیه‌پذیر هستند.


هر چند در صورتی كه شما در گرداب نگرانی گرفتار گردیـد راه‌حلی برای رهایی یافتن از آن موجود است و آن تكنیك توقف افكار می‌باشد، تـكنیكی كه با آن می‌توان به جنـگ
افكار آشفته و مستمر رفت. این تكنیك مستلزم زمان، شكیبایی و ممارست مداوم است. افـكار مزاحم به آسانی دست از سر شما بر نخواهند داشت بنـابرایـن به محض آنكه با یك اندیشه مشكل‌ساز مـواجـه شـدید در آن وقفه ایجاد كنـیـد. ایـن عـمل منـجــر به كاهش تدریجی در تـكرار آن گشته و سرانجام سبب محو آن می‌گردد.

ابتدا افكاری را انتخاب كنید كه زیاد استـرس‌زا نـبـاشد سپس به‌تدریج به سراغ افكار تنش‌زا‌تر بروید تا به‌تدریج بر این تكنیك تسلط یابید. در كنار تكنیك توقف افكار، شما می‌توانید از نكات ذیل برای كنترل افكار منفی خود سود ببرید:
 5487

1 - رویداد آینده را در ذهن مجسم كنید: شما قادرید از روی تـجـارب گـذشتـه تـعیین كنید كه یك واقعه خاص و یا فردی كه دلواپسش هستید چـگونـه و به چه طریق شما را تحت‌تاثیر خود قرار خواهد داد. با این عمل آمـادگی واكـنش نـشـان دادن شـمـا افـزایش می‌یابد.
 5487

2 - هدف خود را تعیین كنید: مشكل خود را مشخص كـرده و به روی تـمـام جـزئـیـات آن بیندیشید و برای آن تدابیر مناسبی اتخاذ كنید. برای مثـال از قـبل خود را آماده كنید كه چگونه با انتقاد برخورد كنید بدون آنكه دلخور شوید.
 5487

3 - پیش از رویداد تمرین كنید: در صورتی كه كاملا تمرین كنید می‌توانید مطمئن گردید یك عملكرد بی‌نقص را ارائه خواهید كرد.
 5487

4 - توسط یك فعالیت فرح بخش به خودتان استراحت دهید: هـنگامی كه برای یك فعالیت استرس‌زا آماده می‌گردید به خودتان زنگ تفریح بدهید. به پیاده‌روی بروید و یا به موسیقی گوش دهید.
 5487

5 - انتظار بدترین‌ها را داشته باشید: بـه بدترین و غیر منتظره‌ترین اتفاقی كه ممكن است روی دهد بیندیشید و البته راه‌هایی كه می‌توانید با آنها مقابله كنید.
 5487

6 - پیش از واقعه آرامش خود را حفظ كنید: درسـت پـیـش از واقـعـه آسـوده‌خـاطــر بـاشید یك نفس عمیق و آهسته بكشید، مشت‌ها و آرواره‌های خـود را شـل كـنـیـد و در صورتی كه پاها را بروی هم انداخته‌اید از روی هم بردارید و بگذارید تمام بدنتان ریلكس گردد.
 5487

7 - انتظار اندكی استرس را داشته باشید: مـقدار انـدكی اسـترس عملكرد را بهبود بخشیده و كارایی را افزایش می‌دهد.
 5487

8 - برنامه‌ریزی كنید: دلـواپسـی هیـچ چیـز را حـل نـكرده و شـرایـط و نـتیجه نـهایی را نمی‌تواند تغییر دهد. تنها راه‌حل از طریق عمل می‌باشد، بـنـابـر این به‌جای آنكه نگران مسائل مالی خود باشید برای بهبود شرایط مالی خـود برنامه‌ریزی كرده و دست به‌كار گردید.
 5487

9 - لبخند بزنید و زندگی خود را زیاد جدی نگیرید: حـس شوخ طبـعـی به شما كمك می‌كند تا بر دلواپسی چیره گردید. خندیدن همچنین سبـب تـولید آنـدورفین می‌گردد كه سبب تخفیف درد شده و ایجاد حس آرامش و سرور می‌كند. لطیفه تعریف كنید و یا فیلم كمدی نگاه نمایید.

 5487

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic