بهترین عکس ها

یکشنبه 6 اردیبهشت 1388

اسامی 54 مجروح ایرانی حادثه تروریستی بغداد

نویسنده:   

HTML clipboard

 5487اسامی 54 مجروح ایرانی حادثه تروریستی بغداد www.sardarcsp.com

 5487اسامی 54 مجروح ایرانی حادثه تروریستی بغداد

 5487 انفجارهای انتحاری روز جمعه بغداد و دیروز دیاله در شمال شرق بغداد، دستكم ‪ ۵۷‬زائر ایرانی را شهید و ‪ ۱۰۳‬نفر از آنان را نیز زخمی كرد.

برای خواندن ادامه به ادامه مطلب بروید...

HTML clipboard

 5487اسامی 54 مجروح ایرانی حادثه تروریستی بغداد

 5487 انفجارهای انتحاری روز جمعه بغداد و دیروز دیاله در شمال شرق بغداد، دستكم ‪ ۵۷‬زائر ایرانی را شهید و ‪ ۱۰۳‬نفر از آنان را نیز زخمی كرد.

 5487اسامی 54 مجروح ایرانی حادثه تروریستی بغداد www.sardarcsp.com


راستی در این میان مقصر كیست؟
خبرنگار ایرنا كه در بیمارستان بزرگ كاظمین در شمال شرق بغداد حضور یافته ، فضای بیمارستان را دردآور گزارش كرده و در این میان آنچه دردآورتر است، وضعیت مجروحان ایرانی بود كه بر روی تخت بیمارستان ناله و زاری می‌كردند و فریادرسی نبود!
سركاروان زایران ایرانی نیز حال و روز بهتری از مجروحان و داغ دیدگان نداشت. او كه تصور چنین سرنوشتی را نمی‌كرد، هر گوشه خلوتی را كه در بیمارستان گیر می‌آورد، به آنجا پناه می‌برد و اشك می‌ریخت.

گزارش‌ها حاكیست كه هیچ نهادی مسوولیت حوادث خونبار امروز و دیروز بغداد و دیاله را بر عهده نمی‌گیرد ، چرا كه قربانیان هر دو حادثه زائرانی بوده‌اند كه تحت مسوولیت سازمان حج و زیارت و یا ارگان دیگری نبوده اند. عراقی‌ها را هم كه نمی‌توان ملامت كرد، زیرا این انفجارها برایشان عادی شده و هر روز بر اثر خشونت‌ها جمعی از عزیزان خود را از دست می‌دهند و همیشه عزادارند.

چند جوان عراقی كه از قضا فارسی بلد بودند و بطور تصادفی در محل انفجار حضور داشتند، تنها به خاطر رضای خدا، با زایران آسیب دیده ایرانی تا بیمارستان كاظمین آمده و به عنوان مترجم بین مجروحان ایرانی و پرسنل و پزشكان بیمارستان واسطه شده و كارهای مجروحان را از قبیل عكسبرداری و انتقال به اتاق عمل و تیمار بیماران برعهده داشتند.

یكی از آنها كه محمد نام دارد و جوان ‪ ۲۰‬ساله‌ای است، می‌گوید قبلا در ایران زندگی می‌كرده و تنها به خاطر رضای خدا حاضر شده به این زایران كمك كند: آنها عربی بلد نیستند و پرسنل بیمارستان هم فارسی نمی‌دانند، برای همین به آنها كمك می‌كنیم.

حمزه اشرفی نیا سركاروان نیز هر از گاهی فهرست
كاروان همراه خود را نگاهی می‌اندازد و در میان عرب زبان‌های بیمارستان كاظمین هاج و واج مانده و هیچ كاری از دستش بر نمی‌آید، فقط گاه گداری زایران ایرانی را دلداری می‌دهد و به آنها اطمینان می‌دهد تنهایشان نمی‌گذارد.

یكی از پرسنل بیمارستان وضعیت دو زایر ایرانی به نام‌های احمد ناصر و كولیه حیاتی را وخیم گزارش كرده و می‌گفت كه كولیه نیاز به عكسبرداری از ناحیه پا دارد و همسرش احمد ناصر از ناحیه سر باید عكسبرداری شود.

می‌گوید: احمد ناصر وضعیت وخیمی دارد و باید به بیمارستان مغز و اعصاب بغداد انتقال داده شود.

خبرنگار ایرنا موضوع را به سركاروان انتقال می‌دهد اما اشرفی نیا چه می تواند بكند، می‌گوید: من كه اوضاع عراق را نمی‌دانم از كجا بدانم بیمارستان مغز و اعصاب كجاست؟
بعد از قریب نیم ساعت كه خبرنگار ایرنا به بخش مجروحان برگشت، فقط كولیه بود كه روی تخت بیمارستان نشسته بود و برای محمد فرزند از دست رفته اش در انفجار مویه می‌كرد و شوهرش را برده بودند!
فضای داخل بیمارستان به هم ریخته و خدمات آن ضعیف و ناله و زاری بیماران كه برخی از درد و عده‌ای از درد عزیزان از دست رفته می‌گریستند، بالا بود.

خبرنگار ایرنا از حمزه اشرفی نیا كه حال و روز خوبی برای مصاحبه نداشت، سوال كرد كه چطور وارد عراق شده اند؟
دیروز وارد مرز شدیم و با هماهنگی كه با طرف‌های قراردادمان در داخل عراق انجام داده بودیم، اتوبوس‌ها در مرز منذریه (خسروی) آماده بودند و همه
زایران را كه ‪ ۴۵‬نفر بودند سوار كردیم منتها چون همه خسته بودند و راننده‌های عراقی راه استان دیاله را در شب مخاطره آمیز می‌دانستند، ترجیح دادیم شب را در شهر خانقین اتراق كنیم.

او ادامه می‌دهد: صبح زود از خانقین به راه افتادیم و قرار بود یك راست به نجف اشرف برویم اما وسط راه زایران گفتند كه خسته‌اند و صبحانه نخورده اند، اول برویم كاظمین آنجا صبحانه بخوریم و یكدفعه زیارت كنیم و بعد از استحمام و زیارت به نجف اشرف برویم.

در حالی كه اشك در چشمانش حلقه زده بود ادامه داد: من لحظه انفجار، در هتل بودم و خبر انفجار را شنیدم، نمی‌دانم چطور رخ داد... اشك می‌ریزد و حالش منقلب می‌شود.

چند لحظه بعد كه بر گریه خود مسلط می‌شود، از خبرنگار ایرنا می‌خواهد كه از راننده عراقی كه در كنارش نشسته بپرسد كه بر سر اتوبوس پنجم چه آمده است.

راننده عراقی می‌گوید: او زودتر از ما حركت كرده و به جای كاظمین، یك راست به نجف اشرف رفته است. اشرفی نیا كمی خیالش آسوده می‌شود! به نظر می‌رسد كاروان اشرفی نیا كه امروز قربانی این انفجار تصادفی شده ، اگر متولی مشخصی داشت، حتما با برنامه، نظم و مقررات عمل می‌كرد و اگر كمی در برنامه ریزی دقیق می‌بود، شاید این اتفاق نمی‌افتاد.

امروز در بحبوحه دوندگی‌ها و رسیدگی به وضعیت صدمه دیدگان، برخی ها
زمزمه كنان می‌پرسیدند كه این كاروان‌ها از كجا مجوز گرفته‌اند و با چه مجوزی زایر ایرانی را از راه بحران خیز و خطرناك دیاله به عتبات می‌آورند یكی از اعضای شركت شمسا وابسته به سازمان حج و زیارت كه نخواست نامش برده شود، در گفت وگو با ایرنا می‌گوید كه زایران به سه صورت وارد عراق می شوند یكی تحت نظر سازمان حج و زیارت كه همگی منضبط هستند و دیگری كاروان‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سوم كاروانهای متفرقه.

او می‌گوید: تصور می‌كنم كاروان امروز كه در معرض این حادثه قرارگرفته جزو دسته سوم باشد.

كاروان‌های متفرقه كاروان‌هایی هستند كه معمولا با یك طرف عراقی قرارداد می‌بندند و طرف عراقی با توجه به روابطی كه با سفارت عراق در تهران دارد ، زمینه تهیه روادید را برای زایران ایرانی فراهم می‌كند و طرف ایرانی كه این زایران را به عراق می‌آورد، آنها را در مرز تحویل طرف عراقی می‌دهد.

كاروان‌های متفرقه معمولا در برنامه‌های خود چندان انضباط ندارند و به خاطر مسایل مالی معمولا خواسته‌های زایران را بر برنامه زیارتی مقدم می دارند. البته در خیلی از موارد نیز گزارش شده است كه مسوولان چنین كاروان هایی زائران را به حال خود رها كرده و از ارائه كمترین امكانات و تسهیلات برای آنان طفره می‌روند.

در این میان مسایل دیگری هم وجود دارد. این روزها نهادهای دولتی و ارگانها برای آوردن كاروان‌های زیارتی مانند كاروان دانشجویان، دانش آموزان و معلمان و ؟
اصرار زیادی دارند و مثال بارز آن در سفر اخیر وزیر آموزش و پرورش نمود یافت كه یكی از بندهایی كه بر سر آن زمان طولانی را به بحث با طرف عراقی پرداختند، همین مساله بود.

مسوولان سازمان گردشگری و میراث
فرهنگی نیز در آخرین رایزنی‌ها با طرف عراقی، تفاهم نامه‌ای را برای راه اندازی تورهای سیاحتی و زیارتی امضا كردند.

این اصرارها در حالی است كه اوضاع امنیتی عراق اگر چه طی ماه‌های اخیر بهبود نسبی یافته، اما این امنیت به معنای واقعی آن نیست و عراقی‌ها و آمریكایی‌ها این وضعیت را سنبت به سالهای ‪ ۲۰۰۶‬و ‪ ۲۰۰۷‬می‌سنجند.

مساله دیگر اینكه هر روزه در خبرها به صراحت عنوان می‌شود كه بغداد هنوز یكی از سه استان ناامن عراق است و استان دیاله از نظر ناامنی در مقام اول قرار دارد.

ارتش و نیروهای امنیتی عراق با همراهی و كمك ارتش آمریكا هنوز نتوانسته اند بعد از سه عملیات بزرگ طی یك سال گذشته ، استان دیاله را به وضعیت عادی برگردانند.

سوال دیگر اینجا است كه با این همه چگونه است كه اجازه می‌دهیم شهروندانمان چه به صورت كاروان‌های مستقل و خارج از حوزه سازمان حج و زیارت و چه بصورت انفرادی، با زن و بچه از مسیرهای ناامن راهی عراق شوند؟ چندی پیش كه خبرنگار ایرنا از مسیر زمینی از مهران راهی بغداد شده بود، راننده‌ای كه قرار بود از مهران تا نقطه صفر او را برساند، دائم می‌گفت به شما اجازه عبور از این مرز را نمی‌دهند. شما باید از طریق مرز خسروی و خانقین بروید.

البته مرز مهران بر روی دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت باز است.

وقتی موضوع را جویا شدم، گفتند كه این مرز صرفا مختص عراقی‌ها و كاروان های زیارتی زیر مجموعه سازمان حج و زیارت است.

به هرحال، هنوز امنیت خوبی بر مناطق مرزی همجوار ایران در خاك عراق برقرار نشده است. بغداد و به تبع آن كاظمین هنوز ناامن است و بیم عملیات تروریستی هرلحظه درآن وجود دارد.

سامرا نیز خطرناك است، خیلی هم خطرناك. در حالی كه اخیرا خیلی از زائران انفرادی و همان
كاروان‌های آزاد ، برای زیارت حرمین عسكریین ، با اطمینان به نفس بالایی به این منطقه سفر می‌كنند و اگر این بی‌نظمی‌ها و بی توجهی‌ها ادامه یابد ، باید منتظر روزی باشیم كه خبرهای ناخوشایندی از استان صلاح‌الدین ، استان صدام حسین كه سامرا در آن قرار دارد، باشیم.

اسامی 54 مجروح ایرانی منتشر شد
اسامی مجروحان ایرانی این حادثه تروریستی كه از سوی ستاد بحران وزارت بهداشت در اختیار ایسنا قرار گرفت، به شرح زیر است:

سیما محمودی 33 ساله از تهران ناحیه جراحت كف پای چپ ، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه

شهین مهمانی ، 37ساله از تبریز ، ناحیه جراحت سوختگی دست و پای راست ، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه

محمد زارعی 26 ساله از تهران ساله از تهران ، ناحیه جراحت سوختگی اندام فوقانی و تركش به شكم ، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه.

منوچهر مرادی 67 ساله از تهران ، ناحیه جراحت ترومای هر دو ساق بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آباد

نرگس صفر 58 ساله از آذربایجان شرقی ، ناحیه جراحت ترومای پا، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آباد

معصومه قنبرانه 55 ساله از آذربایجان شرقی ، در ناحیه جراحت ترومای ساق ، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آباد

عصمت رستمی 65 ساله از آذربایجان شرقی، ناحیه جراحت ترومای ساق پا بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آباد

مظفر خلخالی 66 ساله از اصفهان ، ناحیه جراحت ترومای پا و سر بستری در بیمارستان شهدای سرپل ذهاب

سعید اسدی 34 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت تركش ناحیه دست و پا بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

حبیبه پور نصیر 24 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت شكستگی انگشت دست راست ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

فرنگیس قاسمی 52 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تروما و پارگی ساق پای چپ بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

رقیه میرمناف زاده 33 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت بریدگی ساعد راست ، بستری در بیمارستان شهدای سرپل ذهاب

جبار جبارزاده 73 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت ترومای پای چپ ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

جلیل ملكی 60 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت ترومای صورت و پای چپ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

عباس شیرزادی 50 ساله از ورامین ، ناحیه جراحت زخم پاشنه و پای راست، سوختگی درجه دو و سه دست و صورت ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

فاطمه سلطان زارعی 50 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت ترومای گردن و تركه در شانه راست ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

مختار زارعی 53 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت ترومای شانه چپ ، چانه و سر، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

سید داود عقیل زاده 40 ساله از تبریز ، ناحیه جراحت اصابت تركش به كف پای چپ ، بستری در بیمارستان شهدای سر پل ذهاب

حسن طالبی 47 ساله از قم ، ناحیه جراحت سوختگی سر و صورت بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه

مریم آب‌محله 42 ساله از تهران ، ناحیه جراحت زخم دست ، مچ پا ، بستری در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه

اكرم گنجی 37 ساله از شبستر ، ناحیه جراحت تركش اندامها و سوختگی ، بستری در بیمارستان طالقانی.

اسماعیل كربلایی حسنی 64 ساله از تهران، ناحیه جراحت تركش به بدن ، بستری در بیمارستان طالقانی

حاتم جعفر زاده 48 ساله از تهران ، ناحیه جراحت ترومای پا ، بستری در بیمارستان طالقانی

مریم شغبافر 43 ساله از تهران ، ناحیه جراحت پای چپ و پهلو ، بستری در بیمارستان طالقانی

محمد اسماعیل كربلایی 61 ساله از شاهرود ، ناحیه جراحت تركش به پشت بستری در بیمارستان طالقانی

مریم باقری 32 ساله از تهران ناحیه جراحت ترومای پا و تركش پا، بستری در بیمارستان طالقانی

طاهره برزه‌گر 23 ساله از تهران ناحیه جراحت مولتی تروما ، بستری در بیمارستان طالقانی

مرضیه نجفی 38 ساله از امامزاده قاسم، ناحیه جراحت تركش هر دو دست بستری در بیمارستان طالقانی

علیرضا باقری 28 ساله از شاهرود ، ناحیه جراحت تركش به بدن بستری در بیمارستان طالقانی

علی زارعی 61 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش به بدن بستری در بیمارستان طالقانی

عباس زارعی 48 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش به بدن ، بستری در بیمارستان طالقانی

حاجیه پوست بریدان 50 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش و سوختگی ، بستری در بیمارستان طالقانی

مهری چقا فردپیشه 54 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش پای چپ ، بستری در بیمارستان طالقانی

بی‌بی‌خانم بدك 46 ساله از تهران ، ناحیه جراحت مولتی تروما بستری در بیمارستان طالقانی

ربابه پور اكبری 46 ساله از تهران ،ناحیه جراحت مولتی تروما بستری در بیمارستان طالقانی

شیرین برخورداری 55 ساله از تهران ، ناحیه جراحت مولتی تروما بستری در بیمارستان طالقانی

الهه سوادی 23 ساله از تهران ،‌ناحیه جراحت تركش به دست و پای راست، بستری در بیمارستان طالقانی

ابراهیم احمدی 47 ساله از سمنان، ناحیه جراحت تركش به پای راست و دست راست و گوش ، بستری در بیمارستان طالقانی

عباس حاجی بیگی 38 ساله از تهران ، ناحیه جراحت مولتی تروما بستری در بیمارستان طالقانی

حسین باقری 50 ساله از شاهرود ، ناحیه جراحت تركش به بدن بستری در بیمارستان طالقانی

پوران جلالی 60 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش به پا بستری در بیمارستان طالقانی

محمد باقر خرمی 69 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش به بدن ، سوختگی، بستری در بیمارستان طالقانی

محمد حسین باقری 25 ساله از شاهرود ، ناحیه جراحت تركش به بدن ، بستری در بیمارستان طالقانی

زهرا باقری 65 ساله از شاهرود، ناحیه جراحت تركش به بدن ، بستری در بیمارستان طالقانی

ولی جعفرزاده 46 ساله از تهران ، ناحیه جراحت تركش به فك سمت چپ ، بستری در بیمارستان طالقانی

اشراف سراجی 65 ساله از تهران ، ناحیه جراحت ترومای صورت و قفسه سینه ، بستری در بیمارستان طالقانی

علی تاجیك 52 ساله از تهران ، ناحیه جراحت ترومای سر و صورت بستری در بیمارستان طالقانی

زهرا نبوی 53 ساله از تهران ، ناحیه جراحت مولتی تروما ، بستری در بیمارستان طالقانی

سید حسین نبوی 62 ساله از تهران ، ناحیه جراحت خراشیدگی گوش

اكرم شیبانی 50 ساله از ورامین ، ناحیه جراحت ترومای پای راست

ام البنین حبیب زاده 55 ساله از تهران ناحیه جراحت ترومای پای راست

ایلیا جعفرزاده 5 ساله از تهران ، ناحیه جراحت ترومای سر

محمدتقی عطایی جعفری 60 ساله از ورامین ، ناحیه جراحت خراشیدگی سر


به گفته
منابع خبری ظهر پنجشنبه یك فرد انتحاری كمربند انفجاری خود را در بین زائران ایرانی در یك رستوران بین راهی در دیاله منفجر كرد كه بر اثر آن 53 نفر از هموطنان ایرانی كشته و بیش از 70 نفر مجروح شدند.

همچنین وقوع دو انفجار پی درپی امروز جمعه در صحن شریف امام موسی کاظم علیه السلام حدود 30 شهید و 100 زخمی برجای گذاشت. بر اساس
گزارش ها تعدادی از شهدا و مجروحان این حملات تروریست امروز نیز زوار ایرانی بودند.

 5487 5487

منبع خبر : ایرنا - http://www2.irna.ir/fa/news/view/menu-156/8802037237220634.htm

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic